هـاشمی رفـسنجانــی و پنج انتخابات در ۱۷ سال گذشته

به گزارش عرش نیوز: صبح امروز سه شنبه یک انتخابات مهم در مجلس خبرگان رهبری (اجلاسیه هفدهم - دوره چهارم) برگزار شد و طی آن، آیت‌الله محمد یزدی در رقابت با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با اختلاف ۲۳ رای که میزان بسیار بالایی در مجلسی با ۸۶ عضو که البته ۱۳ عضو در نشست امروز حضور نداشتند، به حساب می‌آید، پیروز شد.

در دور نخست انتخابات امروز ریاست مجلس خبرگان رهبری، هاشمی رفسنجانی با ۲۵ رأی، از آیت‌الله یزدی با ۳۵ رای عقب افتاد ولی چون ۳ کاندیدا در رقابت بودند و نفر اول هم اکثریت مطلق را به دست نیاورده بود، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

در دورم دوم نیز، نمایندگان مجلس خبرگان با ۴۷ رای، آیت‌الله محمد یزدی را بر کرسی ریاست این مجلس می‌نشانند. و این در حالی است که آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تنها ۲۴ رای کسب کرد.

** دوم خرداد سال ۷۶

بهار سال ۷۶ از راه رسیده و تلاش اطرافیان و نزدیکان آیت‌الله هاشمی‌ رفسنجانی برای مادام‌‌العمر کردن دوره ریاست‌جمهوری وی که در دوره دوم ریاست‌جمهوری‌ اش با کاهش ۳۰ درصدی آرای مردمی خود مواجه شده بود، بی‌نیتجه مانده است.

رقابت اصلی در هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری میان دو جناح اصلی کشور یعنی راست و چپ شکل گرفته و علی‌اکبر ناطق‌نوری و سیدمحمد خاتمی دو قطب اصلی انتخابات را تشکیل داده‌اند.

جناح چپ که خاتمی را روانه میدان رقابت کرده است, همزمان با دولت سازندگی خود را منتقد شماره یک رفتارها و سیاست‌های هاشمی رفسنجانی نشان داده و این مشی را در ماه‌های منتهی به انتخابات دوم خرداد ادامه داده و انتقادات خود را تشدید و تقویت کرده است.

در مقابل ناطق‌نوری از سوی برخی سیاسیون, رسانه‌ها و افکار عمومی به عنوان کاندیدای مدنظر و مورد حمایت رئیس دولت سازندگی شناخته و تلقی شده و خود نیز تأکید می‌کند که در صورت انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور, راه دولت سازندگی یعنی دولت هاشمی را ادامه خواهد داد.

سرانجام در روز جمعه دوم خرداد ۱۳۷۶ مردم به فردی رأی می‌دهند که خود را نقطه مقابل و منتقد و معترض به آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی به جامعه معرفی کرده است و این می‌شود اولین ناکامی انتخاباتی برای آیت‌اللهِ سیاستمدار.

** ۲۹ بهمن سال ۷۸

مجلس پنجم آخرین ماه‌های عمر خود را سپری می‌کرد و انتخابات مجلس ششم قرار بود در تاریخ ۲۹ بهمن‌ماه سال ۱۳۷۸ برگزار شد. آیت‌الله اکبر هاشمی‌ رفسنجانی که بیش از ۲ سال از جایگاه قدرت به دور بود, عزم بازگشت به قدرت کرد اما این بار برای تکیه زدن دوباره بر صندلی ریاست‌ مجلس شورای اسلامی.

او از حوزه تهران کاندیدا شد و سرلیست کاندیداهای جناح راست قرار گرفت. با این حال در اقدامی قابل پیش‌بینی هاشمی رفسنجانی فقط توانست به عنوان آخرین نفر از تهران اجازه ورود به مجلس را پیدا کند. همین مسئله و مزید بر آن نگرانی او از اینکه نتواند آرای نمایندگان مجلس را برای نشستن در جایگاه ریاست‌ مجلس با خود همراه کند, سبب شد که هاشمی پیش از تشکیل و افتتاح مجلس ششم انصراف دهد و عطای مجلس را به لقایش ببخشد.

** سوم تیر سال ۸۴

اکبر هاشمی‌رفسنجانی و محمود احمدی‌نژاد به مرحله دوم انتخابات نهمین دوره ریاست جمهوری راه یافته‌اند. اکثریت اصلاح‌طلبان و نیز طیف راست سنتی تمام‌قد از رئیس جمهور پیشین حمایت کرده‌اند. خاتمی هم به جمع حامیان هاشمی رفسنجانی پیوسته است.

اما این بار نیز هاشمی رفسنجانی موفقیتی عایدش نشد و محمود احمدی‌نژاد که فقط شهردار تهران بود، رئیس جمهور شد.

** ۱۷ اسفند سال ۸۹

فصل سرما رو به پایان است و مردم باز هم خود را آماده نوروز می‌کنند اما انتخابات مجلس خبرگان رهبری در پیش است. همه می‌دانستند که به خاطر عملکرد هاشمی رفسنجانی در فتنه سال ۸۸، احتمالا یک رقیب جدی‌ در انتخابات ریاست خبرگان خواهد داشت.

هاشمی رفسنجانی اما تا اخرین لحظات رای گیری اعلام نمی‌کند که قصد انصراف از کاندیداتوری دارد ولی خوب می داند که رقیبش یعنی آیت‌الله مهدوی کنی، رقیب پرطرفداری در مجلس خبرگان است و اقبال به او به شدت افزایش یافته است.

۱۷ اسفند (سال ۸۹) فرامی‌رسد و مجلس خبرگان رهبری تشکیل جلسه می‌دهد. هاشمی رفسنجانی تا لحظاتی قبل از انتخابات هم انصراف نمی‌دهد تا اینکه زمان برگزاری انتخابات فرامی‌رسد.

آیت‌الله مهدوی کنی کاندیدا می‌شود و هاشمی رفسنجانی که رئیس مجلس خبرگان بود به خاطر اقبال بسیار زیاد به آن فقید سعید، مجبور به انصراف می‌شود و آیت‌الله مهدوی کنی با کسب اکثریت مطلق آرا (۶۳ رای)، پیروز می‌شود و هاشمی رفسنجانی مجبور به پایین آمدن از جایگاه ریاست مجلس خبرگان رهبری می‌شود تا آیت‌الله مهدوی‌کنی بر آن تکیه بزند.

۱۹ اسفند سال ۹۳

امروز مجلس خبرگان رهبری باز هم تشکیل جلسه داد تا پس از رحلت آیت‌الله مهدوی کنی رئیس فقید مجلس خبرگان رهبری، جایگزین وی در ریاست مجلس خبرگان تعیین شود.

انتخابات آغاز می‌شود و در ابتدا آیات محمد یزدی، هاشمی رفسنجانی، محمد مومن و هاشمی شاهرودی کاندیدا می‌شوند اما در ادامه آیت‌الله هاشمی شاهرودی از رقابت انصراف می‌دهد تا رقابت سه‌جانبه شود.

در دور نخست آیت‌الله یزدی ۳۵ رای، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ۲۵ رای و آیت‌الله مومن ۱۳ رای می‌آروند ولی چون نفر اول اکثریت مطلق را به دست نمی‌آورد، انتخابات به دور دوم کشیده می‌شود.

در دور دوم اما، آیت‌الله یزدی ۴۷ رای و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ۲۴ رای (یک رای کمتر از دور نخست) کسب می‌کند تا این بار نیز هاشمی رفسنجانی در برابر رقیب خود به موفقیتی دست پیدا نکند.

منبع: تسنیم

کد مطلب: 366978
 
/ 9 نظر / 54 بازدید
تراوين

با سلام وبلاگ خوبي داري عزيز اگه دلت ميخواد فرمانروايي کني يکسري به سايت ما بزن بازي انلاين تراوين با عضويت رايگان و جوايز هفتگي و سرورهاي قدرتمند www.vikings.ir

سارا

سلام.خوبين؟ حيفه وب به اين خوبي نيست که چنين آدرسي داره؟ ميخواي وب تو هم مثل سايتاي بزرگ يه آدرس اختصاصي داشته باشه؟ کافيه يه دامنه 3900 توماني براش بخري تا بشه يه سايت اختصاصي. بيا خودت ببين. http://s4you.ir/1/824Nn

اميد

سلام. خوبي؟ ميخواي به زبان انگليسي مسلط بشي؟ خيلي راحته. بيا خودت ببين http://s4you.ir/1/9QXiu

وب آيسان

سلام. ديگه وقتشه يه سايت شيک و پر امکانات داشته باشيد. ما اينکارو براتون انجام ميديم webisan.ir

سايت و انجمن عشق سرا عاشقي ....محفلي براي عاشقان (بازگشايي مجدد و دعوت به همکاري)

دوست عزيز سلام سايت و انجمن عشق سرا عاشقي asheghisara.ir بلاخره بعداز چند سال تعطيلي مجددا اغاز به کار کرده است لطفا با حظور گرم خودتان عشق سرا را رونقي دوباره بدهيد لازم به ذکر است که عشق سرا در زمينه گفتگوهاي عاشقانه و درد و دل هاي عاشقانه و خاطرات و داستان و...کلا هر چيزي در زمينه عشق و عاشقي فعاليت مي کند و همچين سايت عشق سرا داراي بخش هاي مانند تالار هاي گفتگو (انجمن ها ) انواع فال و طالع بيني بخش خبر و.... ما براي مديريت انجمن ها به دنبال افراد فعال و علاقمند هستيم اگر شما حس مي کنيد در انجمن هاي عشق سرا مي توانيد مديريت کنيد و مي توانيد روزانه حداقل يک ساعت وقت بگذاريد مي توانيد با ما در تماس باشيد راه هاي تماس با ما در بالاي صفحات سايت و انجمن اعلام شده است با کليک روي لينک تماس با ما asheghisara.ir و همچنين يک خواهش هم از شما عزيز دارم که اگر عشق سرا عاشقي را مناسب ديديد در وبلاگ خود به عشق سرا عاشقي يک لينک يا يک پست براي معرفي عشق سرا عاشقي بدهيد در اخر براي شما ارزوي موفقيت مي کنم. asheghisara.ir با احترام مديريت سايت و انجمن عشق سرا

افزايش ورودي و فروش

ارسال ايميل انبوه آلفا (ارسال ايميل به گروههاي ياهو) http://alphasender.ir آي دي آنلاين AlphaGroup20 AlphaGroup20@yahoo.com 09218278478

صدف

سلام. خوبين؟ طاعاتتون قبول. منم يه وب با موضوع موفقيت دارم. خوشحال ميشم نظر شما رو هم در مورد مطالبش بدونم :)