کشکول جوان
وبلاگی برای جوانان ایران زمین
نویسنده: مهدی - ۱۳۸٩/٥/۱٧

معانی و روانشناسی رنگهای کمربندهای تکواندو

چرا تکواندوکاران در شروع فعالیت‌های رزمی خود از کمربند سفید استفاده می‌کنند وقتی به اوج کار خود دست یافتند کمربند مشکی می‌بندند. انتخاب رنگهای زرد، سبز، آبی، قرمز و غیره چه مفاهیمی را در بر دارد؟


   کمربند سفید به معنای پاکی است و جواز شروع فراگیری تکواندو، زرد نشانه‌ی آن است که هنرجو ماند جوانه‌ای است در حال رشد، سبز نشانه‌ی دفاع و هنرجویی است که به این مرحله می‌رسد می‌تواند از خود و دیگران دفاع کند. وقتی تکواندوکار از رنگ آبی بهره می‌گیرد به آرامش دست یافته است و با گذر از این مرحله می‌تواند کمربند قرمز ببندد و علیه ظلم و بی‌عدالتی و جهل قیام کند. تکواندوکار با کمربندسیاه درگیر روحیه‌ای تهاجمی و دنیای ناشناخته است. زمانی که به کمربند سیاه دست می‌یابد، تازه متوجه می‌شود که تصورات شروع کارش از تکواندو بسیار ابتدایی و کودکانه بوده و اکنون بیشتر در محاصره ناشناخته‌ها قرار دارد. امروز علاوه بر آبی آسمانی، قرمز غروب، سبز درختان و سایر رنگ‌ها هزاران رنگ در دست داریم. و این رنگ‌ها طبیعی هستند که در عمق روح و جان ما اثر می‌گذارند. در بین رنگها برخی مورد علاقه ما هستند و برخی هم برعکس نفرت ما را برمی‌انگیزند و نسبت به گروهی از رنگ‌ها نیز بی‌تفاوت هستیم. زندگی بشر در بدو پیدایش بر پایه عواملی چون شب و روز، تاریکی و روشنی و .... بنا شده، که خارج از کنترل وی بوده است. شب باعث توقف فعالیت‌های انسان بوده و آدمی با خواب به پیشتاز طلوع آفتاب می‌رفته است. رنگ‌های مربوط به این دو محیط آبی آسمانی و زرد است. رنگ آبی تیره، آرامش و سکون است.


سفید، نشانه صداقت و صلح
سفید ، رنگ پاکی، صداقت، صلح و دوستی است. رنگ سفید درهمه ادیان مورد احترام استدی اطلاعات مختصری از تکواندو دارند، ولی درک عمیقی از تکواندو ماهیت تکنیکها و اصول آن ندارد. ضمناً سفید بیانگر این است که هنرجو هیچ درجه یا رتبه‌ای در زمینه‌ی تکواندو ندارد.


زرد، بیانگر امید و کوشش
زرد ، رنگ آفتاب و نور است. رنگ امید و کوشش. رنگ محرک کمربند زرد بیانگر این است که هنرجو با اشعه تکواندو روبرو شده و می‌رود تا به عمق آن دست یابد. به معنای دیگر جوانه دانه‌ها در ابتدا زرد رنگ هستند و پس از رشد به رنگ سبز درمی‌آیند بنابراین می‌توان گفت: هنرجو مانند جوانه‌ای است که با تلاش پیگیر سعی در رشد و شکوفایی دارد.

 

 

 

 

 

 

سبز، نشانه‌ی دفاع
جوانه‌ای که سر از خاک بیرون می‌آورد به تدریج رنگ سبز به خود می‌گیرد. سبز رنگ دفاع است. دفاع از تکواندو دفاع از خود، دفاع از دیگران. همانگونه که گفته شد تکواندو هنر دفاعی است. کلیه تکنیکهای آن در جهت دفاع ابداع شده‌اند. هنرجو در این مرحله با تاکتیکهای اساسی آشنایی کامل یافته و می‌تواند به خوبی آن‌ها را اجرا کند. می‌تواند تکنیک‌ها را درک کند و کوتاه کلام از ماهیت تکواندو آگاه شده است.

 

 

آبی، تداعی آرامش
آبی ، رنگ آرامش است. رنگ آب دریاها و رنگ آسمان. نهال تکواندو اینک سر به آسمان کشیده و از گزند طوفانها در امان است. اینک آرامش یافته است. حالا تکواندوکار درختی شده که می‌تواند به راحتی چون چتری خود و دیگران را محافظت کند.

 

 

قرمز، رنگ تهاجم
قرمز ، رنگ حمله و هجوم است. رنگ جنگ و خون.رنگ شعله و آتش است سرخی افق بامدادان و غروب شامگاه. هنرجوی تکواندو از یک سو می‌تواند بر ظلم و ستم، نادانی جهل و بی عدالتی قیام کند و از طرفی رو به روشنایی روز می‌رود به سوی اوج تلاش و فعالیت و از جهتی به شب نزدیک می‌شود.

 

 سیاه، دنیای ناشناخته‌ها
سیاه ، رنگ ناشناخته‌ها، رنگ بیم و هراس و رنگ یأس و ماتم است. هنرجوی تکواندو به ناشناخته‌ها رسیده است. از طرفی روحیه تهاجم که در کمربند قرمز یافته با هم درگیر می‌شوند
.

 

 

 

 

 

 اکثر دارندگان کمربند سیاه در ابتدا خود را علامه دهر می دانند، ولی چندی بعد درمی‌یابند که در میان ناشناخته‌ها محصورند.

مغرور نشوید...

مهدی
چون وا نمیکنی گرهی خود گره مباش// ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :