کشکول جوان
وبلاگی برای جوانان ایران زمین
نویسنده: مهدی - ۱۳۸٩/٤/٢٦

یکی از مقوله های فرهنگی مهم مسلمانان سلام دادن است که از اسم حسنی السلام گرفته شده است و به معنای ایمن شدن از دست من یا مخاطب است و طلب عافیت از مشکلات و مصائب برای مخاطب است.حال چه شده است که ما مسلمانان علیرغم سلام دادن از دست آزارهای همدیگر در امان نیستیم حکایت جالب و مدهوش کننده ای است.

برخی افراد با توجه به اینکه یک چیز را با دو بیان القا می کنند چنان با همدیگر اختلاف دارند که گاه می گویند فلانی به خاطر ملاحظات اخلاقی دیگر با شما صحبت نمی کنم،سلام کردن که جای خود دارد.

اما آیا مگر می شود ما مسلمان باشیم و به همدیگر سلام ندهیم و از ته قلب همدیگر را دوست نداشته باشیم؟

فهم و هضم این مساله فوق العاده دشوار است از این جهت که مگر می شود که  دو نفر یافت شوند و اختلاف نظر نداشته باشند.نکته درخور توجه بر اساس قاعده سلام پرهیز از آزارهای دست و زبان و دل است که همه آفات متناقض با سلام در این سه جمع می شوند.

پس اگر به همدیگر سلام دادیم معنایش این می شود که می توانیم علیرغم اختلاف نظر با هم بدون غیبت و تهمت و ناسزا و افتراءات و زدن و کشتن و بدگمانی و حقد و حسد و ...گفتگو کنیم و وقتی از همدیگر جدا شدیم اندوهگین شویم که برادر یا خواهر مسلمان خود را تامدتی نمی بینیم.

  به جاهلان هم سلام می دهیم :

وقتی که جاهلین با شما برخورد نامطلوب دارند و می‌خواهند شما را به میدان درگیریهای شخصی و مشغول شدن به مسائل غیر مطلوب بکشانند شما سلام علیکم به آنها بگویید و خود را بدینگونه از آنها برهانید که بگویید که شما از طرف ما در امان هستنید و ما قضیه شخصی نداریم تا با شما درگیر شویم.

اگر کسی رفتار سلام گونه داشته باشد،

شبهایش قدر می شود و تا صبح در ایمنی به سر خواهد برد.. ‏ سَلَامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ‏.. ‏آن شب ، شب سلامت و رحمت ( و درود فرشتگان بر مؤمنان شب زنده‌دار ) است تا طلوع صبح .‏

  وخداوند هم او را از شر بلاها و آفات ایمن می دارد و زمینه ای فراهم می کند که دایما راه به سوی بهشت برد که منزلگاه سلام و سلامتی است... أُوْلَئِکَ یُجْزَوْنَ الْغُرْفَةَ بِمَا صَبَرُوا وَیُلَقَّوْنَ فِیهَا تَحِیَّةً وَسَلَاماً ‏(فرقان/75) ‏به اینان بالاترین درجات و عالی‌ترین منزلگاههای بهشت داده می‌شود در برابر صبر و استقامتشان ( بر انجام طاعات و دوری از منکرات ) ، و در آن ( جایگاههای والای بهشت ، از هر سو ) بدانان درود و سلام گفته می‌شود .‏

 

سوگند به خدا که این کالای مرغوب فقط در اسلامی یافت می شود که در قالب عمل و رفتارهای اجتماعی خود را نمایان می کند.

مهدی
چون وا نمیکنی گرهی خود گره مباش// ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :