کشکول جوان
وبلاگی برای جوانان ایران زمین
نویسنده: مهدی - ۱۳۸٩/٤/٧

          مشکلات دوران بلوغ


بلوغ را پایان دوره نوجوانى و آغاز جوانى (یا بخش نخست از دوره جوانى ) شمرده اند. جوانى که به دوران بلوغ وارد مى شود، به فضایى تازه و تا حدى ناشناخته گام مى نهد.
باید بدانیم که در این دوران ، همواره در حال رشد و تغییر هستیم .
بسیار هم عادى است که با شروع این دوره ، تغییرات گسترده اى در وجود ما اتفاق مى افتد. این امر ممکن است براى نوجوانانى که نمى خواهند خودشان را از همسالانشان جدا و متفاوت ببینند، اضطراب آور باشد و احساس نگرانى کنند. برخى با تغییر شکل و قیافه و قد و وزن خود مشکل پیدا مى کنند و در این مورد، به خود آگاهى مى رسند و اغلب براى پرهیز از آزار و اذیت همسالان از آنان کناره گیرى مى کنند. با وجود این ، برخى دیگر، به خاطر تغییرات ظاهرى جسمى و باطنى روانى که پیدا مى کنند، در مواجهه و ارتباط با دیگران ، بسیار نگران و حساس مى شوند.
در این مرحله از رشد که سالیانى چند به طول مى انجامد، باید شما جوانان عزیز بدانید که اولا تغییرات رشدى اى که در شما اتفاق مى افتد، عادى است و این براى همه همسالان و همکلاسى هاى شما نیز اتفاق مى افتد. دوم این که این تغییرات ظاهرى و جسمى که در طى این مرحله از رشد در شما حاصل مى شود، سریع اتفاق مى افتد و زمان هر فردى با فرد دیگر، متفاوت است .
در این سنین ، برخى از شما از نظر قد نسبت به دیگرى بلندتر و بعضى کوتاه ترند و اگر احساس کردید که بلندترین کاملا راحت باشید و احساس ‍ عادى داشته باشید؛ چون این امر مسئله مهمى در زندگى شما نیست و شما نباید احساس عجیبى بکنید و یا اگر قد شما کوتاه تر است نیز نباید احساس ‍ نگرانى کنید؛ بلکه این موضوع را کاملا عادى بدانید.
در طى سال هاى دوره بلوغ ، بیش تر افراد، به میزان متفاوتى رشد مى کنند. وزن و قد برخى سریع تر از دیگران رشد مى کند و ممکن است سنگین تر و چاق تر به نظر بیایند. بعضى از جوانان چون از مسئله رشد سریع در این دوران آگاهى ندارند، به خاطر رشد دست ها، پاها و حتى بینى خود، خجالت زده و مضطرب مى شوند و احساس مى کنند که مشکلى دارند؛ در حالى که اگر کاملا به این امر آگاهى پیدا کنند، خواهند دانست که جریان رشد، امرى زودگذر است و براى همه همسالانتان اتفاق مى افتد و آنان پس ‍ از مدتى حالت عادى پیدا مى کنند.
در طى این مرحله از رشد، امکان دارد تعدادى از بچه ها صورتشان جوش ‍ بزند و بعضى به خاطر آن خجالت زده شوند؛ ولى آنها که روحیه اى عادى و طبیعى دارند و به هیچ وجه از این مسئله نگران نمى شوند، بلکه به خوبى مى توانند با این رویدادهاى طبیعى که براى بعضى از همسالانشان اتفاق مى افتد کنار بیایند.
بنابراین ، از این بابت ، نباید نگران باشید. حتى ممکن است اشتهاى شما به خوردن غذا زیادتر شود؛ چون بدن شما رو به رشد است و احتمالا ممکن است چاق تر یا لاغرتر بشوید. با وجود این ، قد شما روز به روز رو به افزایش ‍ است و پس از گذشت مدتى بدن شما کاملا متفاوت به نظر مى رسد. حتى قیافه تان که ممکن است به بقیه بدنتان نامتناسب رشد کرده باشد و این مسئله سبب شده باشد که شما پیش خودتان تصور کنید که نامتناسب و یا بدقیافه هستید. به همین دلیل ، این احساس به شما دست دهد که همه بدن شما درست رشد نکرده است در حالى که این امر طبیعى است و شما دیر یا زود به این مسئله آگاه مى شوید و این حس را تجربه خواهید کرد. از طرفى به تدریج ، با رشد موهاى بدن و صورتتان (پسران ) یا رشد حجمى برخى اندام ها (دختران ) مواجه خواهید شد و کم کم صداى شما بم تر مى شود.
این مرحله از دوران رشد و بلوغ شما بسیار مهم است ؛ زیرا تغییرات جسمانى شما طى این مرحله (البته در مقایسه با مراحل دیگر زندگى شما) خیلى سریع تر رخ مى دهد و این طبیعى است که احساس خجالت یا کم رویى کنید؛ اما به خاطر داشته باشید که این احساسات و حالت ها و سیر رشد براى همیشه در شما ادامه نخواهد داشت .
اگر شما همانند همسالان خود، با سرعت رشد نمى کنید، هیچ نگران نباشید، زیرا قانون الهى طورى است که هر کس در زمان متفاوتى وارد دوران بلوغ مى شود و آهنگ رشد و بلوغ با تغییراتى چند و با نوسانات زمانى مختلف ، صورت مى پذیرد.

مهدی
چون وا نمیکنی گرهی خود گره مباش// ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :