کشکول جوان
وبلاگی برای جوانان ایران زمین
نویسنده: مهدی - ۱۳۸٩/٢/۱۳

                برنامه روزانه 


 
در این فصل برنامه شبانه روز یک مسلمان  ، به طور خلاصه ذکر مى شود:
1 . خواندن نماز واجب  
پیامبر اکرم مى فرماید: کسى که به نمازهایش بى توجه باشد، از من نیست و به خدا سوگند روز قیامت ، بر من وارد نمى شود. 
2 . خواندن نمازهاى مستحب .  
3 گفتن تسبیحات حضرت زهرا (س ) بعد از هر نماز  
در روایتى از امام صاددق (ع )نقل شده است : تسبیح فاطمه (س ) بعد از هر نماز، از هزار رکعت نماز، نزد من محبوب تر است .  این تسبیح عبارت است از: گفتن 34 مرتبه اله اکبر، 33 مرتبه الحمد لله و 33 مرتبه سبحان الله .
4 . خواندن تعقیبات بعد نماز  
الف ) پس از نماز صبح :
الهم صل على محمد و آل محمد واهدنى لما اختلف فیه من الحق اذنک انک تهدى من تشا الى صراط مستقیم .
بار خدایا! رحمت فرست بر محمد و آل محمد و راهنمایى کن مرا در آنچه مورد اختلاف است به حق ، با اجازه خود؛ زیرا تو هر که را خواهى ، به راه راست ، راهنمایى .
ب )پس از نماز ظهر:
لا اله العظیم الحلیم لا اله الا الله رب العرش الکریم الحمد لله رب العالمین . اللهم انى اسئلک موجبات رحمتک و عزائم مغفرتک و الغنیمه من کل بر و السلامه من کل اثم . اللهم لا تدع لى دنیا الا غفرته و لا هما الا فرجته و لا سقما الا شفیته و لا عیبا الا سترته و لا رزقا الا بسطته و لا خوفا الا امنته و لا سو الا صرفته و لا حاجه هى لک رضا ولى فیها صلاح الا قضیتها یا ارحم الراحمین امین رب الالمین !
نیست معبودى به حق ، جز خداى بزرگ و بردبار. نیست معبودى به حق ، جز پروردگار عرش کریم . سپاس براى پروردگار عالمیان است . بار خدایا! من از و خواهم موجبات رحمتت و تصمیمات آمرزش تو و بهره از هر نیکى وسلامتى از هر گناه . بار خدایا! گناهى را بر من منه ، جز آنکه بیامرزى و اندوهى مده ، مگر که به شادى تبدیل کنى ، و هیچ بیمارى اى ، مگر که بهبود بخشى و هیچ عیبى ، مگر که بپوشى ، و هیچ رزقى ، مگر که فراوان کنى ، و هیچ ترسى ، مگر که امنیت دهى ، و هیچ بدى اى ، جز آنکه بگردانى آن را، و هر حاجتى که پسند تو و صلاح من باشد، برآور آن را، اى مهربان ترین مهربانان ، اجابت کن اى پروردگار عالمیان .!
ج )پس از نماز عصر:
استغفرالله الذى لا اله الا هو الحى القیوم الرحمن الرحیم ذوالجلال و الاکرام واسئله ان یتوب على توبه عبد ذلیل خاضع فقیر بائس مسکین مستکین مستجر لایملک لنفسه نفعا و لا ضراو لا موتا و لا حیاه و لا نشورا. اللهم انى اعوذ بک من نفس لا تشیع ، و من قلب لا یخشع ، من علم لا ینفع ، و من صلاه لا ترفع ، و من دعا لا یسمع . اللهم انى اسئلک السیر بعد العسر و الفرج بعد الکرب و الرجا بعد الشده . اللهم ما بنا من نعمه فمنک لا اله الا انت استغفرک و اتوب الیک . 
آمرزش جویم از خدایى که پرستیده شایسته اى جر او نیست . زنده اى است پاینده و بخشاینده و مهربان و صاحب جلال و کرم ؛ و از او مى خواهم مرا پذیرا باشد. چونان بنده خوار فروتن درویش فگار گداى وامانده پناهنده اى که براى خود، مالک سود و زیان و مرگ و زندگانى و رستاخیز نیست . بارخدایا! به تو پناه مى برم از نفسى که سیر نمى شود، و از دلى که نهراسد و از دانشى که بهره ندهد و از نمازى که بالا نرود.
د) پس از نماز مغرب :
اللهم انى اسئلک موجبات رحمتک و عزائم مغفرتک و النجاه من النار و من کل بلیه و الفوز بالجنه و الرضوان الى دار السلام و جوار نبیک محمد - علیه و اله السلام - اللهم ما بنا من نعمه فمنک لا اله الا انت استغفرک و اتوب الیک .
بار خدایا! از تو مى خواهم وسایل رحمتت را و تصمیمات آمرزش تو را، و نجات از آتش و از هر بلایى را، و کامیابى به بهشت و رضوان در خانه سلامت و همسایگى پیامبرت محمد - که بر او و خاندانش درود باد - بار خدایا! آنچه نعمت داریم از توست ، خدایى جز تو نیست ، از تو طلب آمرزش مى کنم و به سوى تو توبه مى کنم .
ه ) پس از نماز عشا:
اللهم ان مغفرتک ارجى من عملى و ان رحمتک اوسع من ذنبى . اللهم ان کان ذنبى عندک عظیما فعفوک اعظم من ذنبى . اللهم ان لم اکن اهلا ان ابلغ رحمتک فرحمتک اهل ان تبلغنى و تسعنى لا نها وسعت کل شى و برحمتک یا ارحم الراحمین .!
بار خدایا! به راستى آمرزشت امید بخش تر از کردار من است و به راستى رحمت تو وسیع تر از گناه من است . بارخدایا! اگر گناه من نزد تو بزرگ است ؛ اما عفو و گذشت تو بزرگتر از گناه من است . بارخدایا! اگر من اهل نیستم که به رحمت تو نائل شوم ، ولیکن رحمت تو شایسته است به من رسد و مرا فرا گیرد؛ زیرا رحمت تو همه چیز را فرا گرفته است ، به مهر تو اى مهربان ترین مهربانان !
این دعا، از تعقیبات مشترک است که مى توان آن را پس از نمازهاى دیگر هم خواند.
5 . نخوابیدن بین طلوع فجر و طلوع آفتاب  
ابو حمزه ثمالى از امام سجاد (ع )در باره خواب بین طلوع فجر و طلوع آفتاب چنین نقل مى کند: من خوابیدن در این ساعات را دوست ندارم ؛ زیرا خداوند، رزق و روزى بندگان را در این ساعات تقسیم مى کند، و به دست ما جارى مى شود. 
6 . قرآن خواندن  
امام صادق (ع )فرموده است : قرآن عهد و پیمان خداوند است با بندگان . بر مسلمان است که در این عهد، نظر کند و هر روز، پنجاه آیه از آن را تلاوت کند.  چه زیباست که مسلمان ، هر صبح : خانه اش را با تلاوت کتاب آل هى : منور گرداند و برکت را به منزلش فرود آورد. 
7 . ذکرهاى صبح و شام  
الف )گفتن ده مرتبه :
سبحان اله و الحمد لله و لا اله الا اله و الله اکبر.
پاک و منزه است خدا و سپاس براى اوست و خدایى جز او نیست و خدا بزرگ است .
ب ) گفتن سه مرتبه :
اللهم مقلب القلوب و الابصار، ثبت قلبى على دینک و لا تزع قلبى بعد اذهدیتنى ، و هب لى لدنک رحمته انک انت الوهاب و اجرنى من النار برحمتک . اللهم امدذلى فى عمرى و واسع على فى رزقى و انشر على رحمتک و ان کنت عندک فى ام الکتاب شقیا، فاجعلنى سعیدا فانک تمحو ما تشا و تثبت و عندک ام الکتاب .
بار خدایا! که دلها و دیده ها را بگردانى ، دلم را بر خودت ثابت بدار، و کج مساز دلم را پس از آنکه به راهم آوردى ، و ببخش مرا از پیش خودت به مهر، که تو بخشنده و پناهم بده از آتش به مهر و رحمت خودت . بار خدایا! طولانى عمر مرا، و گشایش فرما روزیم را، و مبسوط گردان بر من رحمت خودت را. اگر در علم شقى و بدبخت بوده ام ، مرا خوش بخت و سعادتمند گردان ؛ زیرا تو مى توانى هر چیز را محو و پاک نمایى و یا اثبات و به جادارى ، و در نزد توست ام الکتاب (سرنوشت ).
ج ) گفتن ده مرتبه قبل از طلوع و غروب خورشید:
اعوذ بالله السمیع العلیم من همزات الشیاطین ، و اعوذ بالله من ان یحضرون ان اله هو السمیع العلیم .
پناه مى برم به خداى شنوا و دانا از وسوسه ها و نیرنگ هاى پنهانى شیاطین ، و پناه مى برم به خدا از این که در برم حاضر شوند؛ زیرا خدا شنوا و داناست .
8 . خواندن زیارت امام زمان (ع )در هر صبح  
اللهم بلغ مولاى صاحب الزمان - صلوات اله علیه - عن جمیع المومنین و المومنات فى مشارق الارض و مغاربها و برها و بحرها و سهلها و جبلها حیهم و میتهم و عن و الدى و ولدى و عنى من الصلوات و التحیات زنه عرش اله و مداد کلماته و منتهى رضاو عدد ما احصاه کتابه و احاط به علمه . اللهم انى اجداد له فى الیوم و فى کل عهدا و عقدا و بیعه فى رقبتى . اللهم کما شرفتنى بهذا التشریف و فضلتى بهذه الفضیله و خصتنى بهذه النعمه فصل على مولاى وسیدى صاحب الزمان و اجعلنى من المستشهدین بین یدیه طائعا غیر مکروه فى الصف الذى نعت اهله فى فى کتابک فقلت صفا کانهم بنیان مرصوص على طاعتک و طاعه رسولک و اله - علیم السلام - اللهم هذه بیعه له عنقى الى یوم القیامه 
خدایا! برسان به مولایم صاحب الزمان که درودهاى خدا بر او باد - از جمیع مومنین و مومنات ، در مشرق و مغرب ، خشکى و دریا، صحرا و کوه ها، از زنده و مرده آنها و از والدین و فرزندان من و از من ، از صلوات و تحیات ، به وزن عرش خدا و شمارش کلمات خدا و نهایت رضا و خشنودى ، به عدد آنچه در کتاب آفرینش او به شمارش آمده و علم او آن را احاطه کرده است . خدایا! من تجدید مى کنم براى او در این روز و در هر روز عهد و بیعتى را بر گردن خود دارم . خدایا! چنانچه شرافتمندم کردى بر این شرافت ، و فضیلت و مخصوصم کردى بر این نعمت ، پس رحمت فرست ، بر مولایم و سیدم صاحب الزمان ، و مرا از یاران و پیروان و دفاع کنندگان از اون قرار بده ، و قرار ده مرا از شهیدان در برابرش به دلخواه و از روى میل ، نه به زور در صفى که ستوده اى اهل آن را در کتاب خود و فرمودى : (صفى چون بنیاد در هم پیوسته ) بر روش طاعت خودت و طاعت و رسولت و خاندانش - که بر آنان درود باد - بار خدایا! این بیعت او در گردن من است تا روز قیامت .
9 . صدقه دادن  
از امام صادق (ع )نقل شده است که فرموده : هر کس صبح صدقه بدهد، خداوند، نحسى آن روز را از او بر طرف مى کند.
در روایت دیگر یاآمده است : صبح زود صد قه دهید که بلاها از آن عبور نمى کند.
10 . اندیشه و تلاش براى رفع گرفتاریهاى اجتماعى  
رسول اکرم (ص ) فرموده است :
من اصبح و لایتهم بامور المسلمین فلیس بمسلم . 
هر که صبح برخیزد و به امور مسلمانان اهتمام نورزد و در اندیشه آنان نباشد، مسلمان نیست .
و نیز از ایشان نقل شده که فرموده : بر مسلمانان لازم است که هر روز صدقه اى بپردازند. بعضى اعتراض کردند که این تونایى براى همه نیست . فرمود: برداشتن مانع ، از معابر عمومى صدقه است ؛ راه به کسى نشان دادن ، صدقه است ؛ عیادت بیمار، صدقه است . 
11 . خواندن زیارت عاشورا  
امام باقر (ع )بعد از تعلیم این زیارت به علقمه فرمود:
اگر مى توانى هر روز، امام حسین (ع )را با این جملات زیارت نما. 
12 . رعایت اعتدال در خوردن و پرهیز از پر خورى  
سقراط بسیار کم خوراک بود. یکى از فلاسفه به او نوشت : تو عقیده دارى که بر هر جاندارى باید ترحم کرد، خودت یکى ارز جاندارانى و بر خود ترحم نمى کنى . سقراط در جواب به او نوشت : من مى خورم تا زنده بمانم ؛ ولى تو زنده مى مانى تا بخورى !
از امیرالمؤ منین (ع )نقل شده است که فرمود: کسى که در خوردن میانه روى کند، سلامتش افزون و اندیشه اش صالح خواهد بود. 
13 . همیشه با وضو بودن  
پیامبر گرامى (ص ) چنین سفارش کرده است :
زیاد با طهارت باشید، تا عمرت طولانى گردد، و اگر توانستى در تمام شب و روز با طهارت باشى ، چنین کن ؛ زیرا اگر با طهارت بمیرى ، شهیدى . 
14 . رعایت آداب خوابیدن  
الف ) محاسبه . امام صادق (ع )فرموده است : هنگامى که به بستر مى روى ، نگاه کن و ببین که در روز، چه به دست آوردى و به یاد آور که خواهى مرد و معاد و قیامتى هست . 
و پیامبر (ص ) فرموده است : لیسس منا یحاسب نفسه فى کل یوم . 
از ما نیست آن که در هر روز، خود را حسابرسى نکند.
ب ) شستن دست و صورت قبل از خواب . پیامبر (ص ) فرموده است : شب نخوابید در حالى که دستهایتان آلوده به چربى است ؛ و گرنه اگر ناراحتى اى به شما رسید، خود را ملامت کنید.
ج ) با وضو خوابیدن . امام صادق (ع ) چنین نقل کرده است : هر که با وضو به بستر رود، بسترش مسجد اوست .
در روایت دیگر آمده است : آن که با وضو مى خوابد، گویا شب را به بندگى خدا احیا نموده است . 
د) تخلى پیش از خوابیدن . حضرت امیر (ع ) به امام حسین (ع ) این سفارش ‍ را کرد تا به طبیب ، نیازمند نگردد.
ه ) مسواک زدن . پیامبر اکرم (ص )، هنگام خواب مسواک مى کرد. 
در روایتى دیگر آمده است که پیامبر (ص ) هنگام خواب ، مسواک را بالاى سر خود مى گذاشت ، تا وقتى از خواب برخواست ، اول مسواک بزند. 
و)خواندن سوره اخلاص و تکاثر هنگام خواب . 
15 . سحر خیزى و تهجد  
بهترین ساعات براى نیایش و تصفیه دل ، سحر است . هر که شب پر بارترى داشته باشد، روزش پر ثمرتر است ، و آن که از این فیض محروم باشد، مانند درخت بى ریشه است ؛ زیرا خداوند مى فرماید:
ان ناشئه اللیل هى اشد وطا و اقون قیلا
قطعا برخواستن شب ، رنجش بیشتر و گفتار در آن هنگام راستین تر است .
نماز شب بهترین شاهد اخلاص ، و صفاى قلب ، و دعوى صدق ایمان است . سیره پرهیزگاران و نیکان نیز بر این بوده است که :
کانوا قلیلا من اللیل ما یهجعون و بالاسحار هم یستغفرون . 
مقدار کمى از شب را مى خوابند، و از خداوند در سحرگاه ، طلب مغفرت مى کنند.
در مناجاتى خداوند به حضرت موسى (ع )فرمود: دروغ مى گوید آن که گمان مى کند من را دوست دارد، ولى چون شب شود، خواب جایگزین راز و نیاز او مى گردد.  در روایتى دیگر آمده است که شخصى خدمت امیرالمؤ منین (ع ) آمد و عرض کرد: موفق نمى شوم نماز شب بخوانم . حضرت فرمود: گناهانت تو را به بند کشیده اند.

 

مهدی
چون وا نمیکنی گرهی خود گره مباش// ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :