کشکول جوان
وبلاگی برای جوانان ایران زمین
نویسنده: مهدی - ۱۳۸٩/۱٠/٢٩

بازی و سرگرمی‌های موردعلاقه پادشاهان عرب

در کشورهای عرب هر یک از پادشاهان به دنبال تفریحاتی هستند. «عبدالعزیز» به شکار در صحرا، «سعود» بازدید از موزه‌ها، «فیصل» به شعر، «خالد» به شکار و صحرانوردی، «فهد» به صحرانوردی و شکار شاهین و «عبدالله» پادشاه فعلی عربستان به زندگی در صحرا، اسب‌سواری.....

 اما همه آنها در یک امر با هم مشترکند و آن هم خوش گذرانی است.


 شاهان و پادشاهان همیشه سعی دارند آنچنان که شایسته پادشاهان است ظاهر شوند. ولی در فراغ و به دور از سیاست و مسائل حکومت، به واقعیت خود رجوع و آنچنان که دوست دارند زندگی می‌کنند. برای شناخت شخصیت واقعی شاهان باید به درون زندگی آن‌ها راه یافت و با توجه به سرگرمی‌ها و شیوه گذران اوقات فراغت آنان ابعاد شخصیتی آن‌ها را کشف کرد.
به گزارش روزنامه الخبر چاپ الجزایر؛ پادشاهان کشورهای عربی پس از فراغت از مسئولیت و در فضای شخصی و خانوادگی خود به سرگرمی‌هایی خاصی روی می‌آورند که در واقع با آن در پی سیراب کردن میل طبیعی خود که‌‌ همان عشق به طبیعت است، هستند.

روزنامه الخبر در گزارشی با عنوان «شکار و اسب‌سواری از سرگرمی‌های پادشاهان و ملوک» به ذکر بازی‌های مربوط به پادشاهان عرب پرداخته است.

این گزارش با این جمله که «شاهان برای انجام سرگرمی مورد علاقه خود تاج و تخت‌ها را کنار می‌گذارند» آغاز شده بود و از پشت‌پرده‌ها و بخش نامعلوم زندگی شاهان صحبت می‌کرد.

طبق این گزارش، با وجود تمام پیشرفت‌های عصر مدرن هنوز هم پادشاهان عرب برای خوشگذرانی و بازی به طبیعت پناه برده و به بازی‌های سنتی مثل: شکار و اسب ‌سواری در صحراهای بی‌آب و علف مشغول می‌شوند. پس از پیشرفتهای حاصل در عرصه تکنولوژی گاهی با ورود ماشین‌هایی با مدل‌های خاصی به صحرا و یا پرواز با هواپیماهای شخصی به بازی و خوشگذرانی در فضایی سنتی- مدرن می‌پردازند.

اگر به بررسی زندگی شاهان این منطقه بپردازیم خواهیم دید که تیر‌اندازی و شکار در بین حکام این منطقه مانند خوردن غذا و نوشیدن آب برای انسان از نیازهای اولیه آنان به‌شمار می‌رود و تمام آن‌ها بلااستثنا آن‌ها را در برنامه هفتگی خود دارند.

از پرندگان رایج در مناطق صحرایی شبه‌جزیره عرب، عقاب وشاهین دو پرنده محبوب شاهان هستند که در مواقع شکار آن‌ها را برای آوردن حیوان صیدشده‌‌ رها می‌کنند و از دیدن این صحنه ‌‌نهایت لذت را می‌برند. این در حالی که دیگر پادشاهان در مشرق و مغرب‌زمین برای حفظ زیبایی اندام خود به انواع ورزش‌ها و مطالعه می‌پردازند.

شیخ «زاید بن سلطان آل نهیان» رئیس حکومت کشور امارات متحده عربی، عاشق شکار و صید شاهین‌های تازه به دنیا‌ آمده بود. همچنین به اسب‌سواری و شترهای اصیل بسیار علاقه‌مند داشت چنان که «غزاله» زیبا‌ترین و مشهور‌ترین شتر ماده شبه جزیره عرب را برای خود خریداری کرده بود.

در امارات نیز همه می‌دانند که «خلیفه‌بن‌زاید» رئیس حکومت فعلی به بازی‌های معاصر و بازی‌های سنتی مانند اسب‌سواری و شترسواری علاقه‌مند است.

در عربستان علاقه پادشاهان شبیه به هم است. «عبدالعزیز» به شکار در صحرا، «سعود» بازدید از موزه‌ها، «فیصل» به شعر، «خالد» به شکار و صحرانوردی، «فهد» به صحرانوردی و شکار شاهین و «عبدالله» پادشاه فعلی عربستان به زندگی در صحرا، اسب‌سواری و مطالعه علاقه‌مند است.

«صدام حسین» رئیس جمهور سابق عراق، به مطالعه نظریه‌های سیاسی، گردآوری تابلوهای هنری زیبا و نگه‌داری اسلحه‌های منبت‌کاری شده منحصر به فرد علاقه شدیدی داشت.

«فؤاد» و فرزندش «فاروق» پادشاهان قرن گذشته مصر علایق عجیب و غریب داشتند. آن‌ها تمبر‌های کمیاب و نادر را گردآوری می‌کردند و به همین منظور «کمیته علاقه‌مندان به تمبر» را تشکیل داده بودند و ماهانه ۱۰ هزار جنیه مصری برای آن کمیته ارسال می‌کردند تا در صورتی که یکی از اعضای آن با تمبر متفاوت و کمیابی برخورد کند آن را برای شاه بفرستد.

«جمال عبدالناصر» رئیس‌جمهور درگذشته مصر، در اوقات فراغت خود به مطالعه، تصویربرداری و شنیدن ترانه‌های «ام‌کلثوم» خواننده معروف مصری می‌پرداخت.

«انور السادات» که بعد از ناصر حکومت را دست گرفت به مشاهده فیلم‌های سینمایی عشق می‌ورزید. و این صفت او گوشزد خاص و عام بود.

در لبنان نیز هرکدام از رؤسای جمهوری از گذشته تا به الآن علاقه‌های خاصی داشتند. «کمیل شمعون» رئیس جمهور گذشته لبنان به شکار، «فؤاد شهاب» به مطالعه، «امین جمیل» به پرواز در آوردن هواپیما‌ها، «امیل لحود» شنا و غواصی و «میشل سلیمان» رئیس جمهور فعلی لبنان به مطالعه، پیاده‌روی و گوش‌دادن موسیقی علاقه‌مند بودند.

در سوریه نیز «حافظ‌ اسد» رئیس جمهور سابق به پرواز و مطالعه و فرزند او «بشار الاسد» به ورزش، مشاهده مستندهای طولانی و کامپیو‌تر علاقه دارد.

در اردن «عبدالله اول» عاشق بازی شطرنج بود. و «حسین بن طلال» به ورزش‌های پاتیناز، تنیس و شنا و همچنین ماشین‌سواری، موتورسواری و پرواز علاقه‌مند بود. ولی «عبدالله الثانی» پادشاه فعلی اردن به چیزهای متعددی علاقه دارد. وی به ماشین‌سواری، جمع آوری تمبرهای کمیاب، شنا و گردآوری اسلحه‌های باستانی علاقه شدید دارد.

به گزارش این روزنامه الجزایری، روی آوردن شاهان و رؤسای حکومت‌ها به بازی‌های مورد علاقه خود در ‌‌نهایت به سود کشور خواهد بود زیرا که آن‌ها با پرداختن به بازی و سرگرمی انرژی جدیدی کسب می‌کنند و مغز آن‌ها برای تحلیل مسائل حکومت آماده‌تر خواهد بود.

این پادشاهان و رؤسای حکومت‌ها سالانه هزینه‌های هنگفتی را جهت خوشگذرانی و ترویج بازی‌های مورد علاقه خود تلف می‌کنند. در امارات میدان‌های بسیار بزرگی برای بازی‌های شترسواری ساخته‌اند در حالی که این بازی فقط در سطح چند کشور عربی وجود دارد و نیازی به این هزینه‌ نداشت و شبکه‌های ماهواره‌ای که به پخش مستند در مورد شتر و اسب می‌پردازند نمادی از ولخرجی‌های امارات در راه تحقق ذوق و سلیقه روئسای دولت است. در عربستان نیز پرندگان مورد علاقه شاهان با مبالغی بیش از یک ملیون دلار خریداری می‌شوند.


مهدی
چون وا نمیکنی گرهی خود گره مباش// ابرو گشاده باش چو دستت گشاده نیست
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :